Neitralitātes plīvurs Krievijas noziegumu atbalstīšanā

Saeimas komisija asi nosoda SOK plānus

Rihards Kols
2 min readJan 27, 2023

SOK uzskata, ka Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nav jāliedz dalība 2024.g. Parīzes olimpiskajās spēlēs “tikai viņu pases dēļ”, un “pauž solidaritāti ar Ukrainu”. Tas ir izteikti zemisks, cinisks gājiens laikā, kad Krievija turpina nogalināt ukraiņus “tikai viņu pases dēļ”.

Ar šādu lēmumu, SOK principu vietā izvēlas politiku, miera vietā — karu, un dzīvības vietā — iznīcību. Aicinu Latvijas sporta federācijas un sportistus, kas sacenšas starptautiskā līmenī, neatgaiņāties ar pārprastu, neiespējamu neitralitāti un publiski paust savu viedokli par šo lēmumu.

Arī Saeimas Sporta apakškomisija asi nosoda SOK šonedēļ izteikto iespēju, ka agresora Krievijas un tās atbalstītāja Baltkrievijas sportisti varētu atgriezties starptautisko sacensību apritē.

Šādu aicinājumu šodien Latvijas sporta vadošajām organizācijām nosūtījām no Saeimas Sporta apakškomisijas, aicinot skaidri paust savu nostāju par to, ka agresorvalstu sportistiem nav vietas starptautiskajās sacensības:

Teksts:

Atsaucoties uz Starptautiskās Olimpiskās komitejas (turpmāk — SOK) 2023. gada 25. janvāra paziņojumu, kurā pausts, ka Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nevajadzētu liegt piedalīties starptautiskās sacensībās, liegumu pamatojot tikai ar viņa pilsonību, un rosināts ļaut minēto valstu sportistiem atgriezties sacensību apritē kā neitrāliem sportistiem, nepārstāvot savu valsti vai federāciju, informējam, ka Sporta apakškomisijas deputāti asi nosoda SOK paziņojumu, un uzskata, ka lēmums Krievijas un Baltkrievijas sportistiem neliegt dalību 2024. gada Parīzes Olimpiskajās spēlēs ir klajā pretrunā ar starptautiskās sporta pasaules un pašas SOK definētajām vērtībām un ir kategoriski nepieņemams.

Ar paziņojumiem par īpašu dalības formu iespēju meklēšanu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem, SOK tā ļauj starptautisko sportu, un Olimpiskās spēles jo īpaši, izmantot Krievijas pretlikumīgā agresijas kara Ukrainā normalizēšanai, leģitimizēšanai un uzmanības novēršanai. Atļauja Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties starptautiskās sacensībās ir aiz neitralitātes plīvura piesegta Ukrainā notiekošā kara un Krievijas noziegumu atbalstīšana.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas deputāti aicina Latvijas sporta federācijas un sportistus publiski un tieši paust savu vērtējumu par SOK lēmumu un tā starptautiskajā telpā skaidri un nepārprotami demonstrēt Latvijas tautas un tās sportistu uzticību tiem principiem, kas vieno starptautisko sporta pasauli un visu demokrātisko pasauli.

--

--

Rihards Kols

Saeimas deputāts, Ārlietu komisijas priekšsēdētājs, @VL_TBLNNK valdes loceklis, zemessargs ||| MP, Chairman of the Foreign Affairs Committee.