Latvija piedalīsies EDSO Parlamentārās asamblejas sesijā Vīnē

Rihards Kols
2 min readFeb 17, 2023

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Parlamentārās asamblejas (PA) sesija šogad iekrīt zīmīgā datumā — 23. un 24. februārī -, kad aprit gads, kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā. Neskatoties uz 20 valstu, tostarp Latvijas, aicinājumu liegt Krievijas delegācijai, kuras sastāvā ir sankcionēti Krievijas likumdevēji, ierasties Vīnē, Austrija iestājas par vīzu izsniegšanu. Austrija par šo lēmumu ir saņēmusi asu kritiku

Vēstulē Austrijas kancleram, ārlietu ministram un citām amatpersonām 81 EDSO delegāts no 20 valstīm, tajā skaitā Francijas, Kanādas, Britānijas, Polijas un Ukrainas, aicināja Austrijas valdību aizliegt piedalīties sankcionētajiem Krievijas delegātiem, norādot, ka ir jāņem vērā fakts, ka Krievijas likumdevēji ir varas sistēmas sastāvdaļa un līdzvainīgi kara noziegumos, ko Krievija katru dienu pastrādā Ukrainā.

Ņemot vērā Austrijas lēmumu, mūsu dienaskārtībā nonāca jautājums par Latvijas delegācijas dalību šajā EDSO Parlamentārās asamblejas sesijā.

Pirms lēmuma pieņemšanas, notika aktīvas konsultācijas gan formātā B3+ASV (Baltijas valstis un ASV), gan NB8 (Ziemeļvalstis+Baltijas valstis).

Aizvadītajā nedēļā kopā ar Lietuvas un Igaunijas delegāciju vadītājiem tikāmies ar ASV delegācijas pārstāvi senatoru Benu Kardinu. No ASV puses izskanēja aicinājums neboikotēt sesiju, tieši pretēji — atrasties uz vietas un atspēkot Krievijas teikto un neļaut neapstrīdētiem skanēt Krievijas naratīviem.

Tiekoties Baltijas, Polijas un Ziemeļvalstu pārstāvjiem, bija skaidrs, ka mūs vieno viedoklis — ja Ukrainas delegācija atrodas Vīnē, tad arī mums ir jābūt.

Tas gan nenozīmē, ka jāpiedalās pasākumā Hofburgas pilī. Ukrainas delegācija ir pauduši novērtējumu par to spiedienu, kas līdz šim izrādīts no mūsu puses, bet vienlaikus arī aicina piedalīties viņu organizētajos pasākumos, kas Vīnē notiks 23. un 24. februārī. Plānots, ka Ukrainas delegācija atradīsies Vīnē, bet nedosies uz sesijas centrālo notikumu Hofburgas pilī. Būs arī atsevišķi rīkots ASV pasākums.

Lietuvas delegācija vairākkārt ļoti skaļi paudusi atbalstu boikotam, taču šobrīd nav līdz galam saprotams — vai tiešām grasās boikotēt vai ne. Personīgi pilnībā saprotu šo vēlmi — boikotēt tādu parlamentāro asambleju, kas sniedz platformu tiem, kas leģitimizējuši iebrukumu suverenā valstī. Savulaik, kad notika diskusijas par Latvijas delegācijas dalību Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas sanāksmēs, kad tika atjaunota Krievijas dalība tajās, arī iestājos tieši par boikotu, bet delegācija ar I.Lībiņu-Egneri tās vadībā tolaik lēma piedalīties un aktīvi strādāt no organizācijas iekšienes, lai panāktu vajadzīgas pārmaiņas. Raugoties atpakaļ, zinot to, ko zinām šodien — tas bija pareizs lēmums.

Lai arī ziemas sesijā nekādi lēmumi nav jāpieņem, tiek gatavots projekts par audita veikšanu EDSO PA sekretariātā, kurā iecelts Kremlim pietuvināts cilvēks. Tāpat Vīnē sāks gatavoties vasaras sesijai, kurā gan tiks pieņemti saistoši lēmumi. Ir būtiski, ka izveidojas oficiāls bloks ar līdzīgi domājošām valstīm — ASV, Kanādu, Lielbritāniju, Baltijas valstīm, kādu no Ziemeļvalstīm — , lai varam panākt, ka tiek pārskatītas lēmumu pieņemšanas procedūras. Tādas lietas bez klātbūtnes īsti nevar pieņemt.

Latvijas delegācija, ņemot vērā visu iepriekšminēto, vakar, 16. februārī, lēma par labu dalībai februāra EDSO PA sesijā.

No Latvijas uz šo sesiju dosies Rihards Kols (NA), Ingrīda Circene (JV) un Skaidrīte Ābrama (PRO).

--

--

Rihards Kols

Saeimas deputāts, Ārlietu komisijas priekšsēdētājs, @VL_TBLNNK valdes loceklis, zemessargs ||| MP, Chairman of the Foreign Affairs Committee.